ELISA Substrates and Reagents
- (7)
- (5)
- (402)
- (3)
- (95)
- (18)
- (62)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (478)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (3)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (523)
- (169)
- (2)
- (3)
- (2)
- (67)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (75)
- (163)
- (146)
- (68)
- (2)
- (33)
- (1)
- (2)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (5)
- (6)
- (5)
Filtered Search Results
R&D Systems™ Human CXCL10/IP-10 DuoSet ELISA
Human CXCL10/IP-10 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit |
| Gene ID (Entrez) | 3627 |
| Quantity | 1 Kit |
| Assay Range | 31.20 to 2000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Human |
R&D Systems™ Mouse IGFBP-1 DuoSet ELISA
Mouse IGFBP-1 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human Serpin E1/PAI-1 DuoSet ELISA
Human Serpin E1/PAI-1 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human Serpin A1 DuoSet ELISA
Human Serpin A1 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human IL-7 DuoSet ELISA
Human IL-7 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human TSLP DuoSet ELISA
Human TSLP DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Kit |
| Quantity | 1 Kit |
| Assay Range | 31.20 to 2000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Human |
R&D Systems™ Human IL-33 DuoSet ELISA
Human IL-33 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Kit Contents | Capture antibody,Detection antibody,Recombinant standard,Streptavidin conjugated to horseradish-peroxidase (Streptavidin-HRP) and development protocols |
| Format | 96-well Strip Plate |
| Description | Fucose Detection |
| Product Type | ELISA Kit |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant, Serum, Plasma |
| Assay Range | 23.40 to 1500 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | Not observed |
| Species | Human |
R&D Systems™ Human GDNF DuoSet ELISA
Human GDNF DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Mouse VEGF DuoSet ELISA
Mouse VEGF DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Invitrogen™ DynaLight™ Substrate with RapidGlow™ Enhancer
A ready-to-use chemiluminescent substrate formulation optimized to achieve faster results in solution-based immunoassays. Thermo Scientific DynaLight Substrate with RapidGlow Enhancer provides a robust chemiluminescent reaction when catalyzed by alkaline
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 1 amber bottle — Store at 2 to 8°C |
|---|---|
| Substrate Properties | Chemical Substrate |
| Format | Bottle |
| For Use With (Equipment) | Luminometer (Microplate) |
| Form | Liquid |
| Product Type | ELISA Substrate |
| Sample Type | Cell Cultures, Whole Blood, Serum |
| Substrate Type | Alkaline Phosphatase |
| Assay Sensitivity | 1 pg/mL |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Test Time | 2 min. |
| Product Line | DynaLight, NovaBright, RapidGlow |
| Detection Method | Chemiluminescence |
R&D Systems™ Human IL-18/IL-18 BPa Complex DuoSet ELISA
This DuoSet ELISA Development kit contains the basic components required for the development of sandwich ELISAs
R&D Systems™ Mouse IL-17A/F Heterodimer DuoSet ELISA
Mouse IL-17A/F Heterodimer DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.